Tävlingar i Sverige

Ej NM, EM och VM.

1972

18 mars Kendotävling

Lag:

SSBK – Södra JK 4-1

Individuellt:

  1. Anders Markie, SSBK

Arrangör: Södra JK

Referens: Södra JK nr 2 1972

23–24 september                    Landskamp Sverige-Väst-Tyskland

Resultat: 10-8 (alla möter alla)

Sverige:                                      Väst-Tyskland:

Anders Markie                          Ferdinand Hoff
Johan Appelberg                      Paul Otto Forstreuter
Birger Eneroth                           Gert Weihl
Leif Hurtig                                 Volcker Riemann
Roland Eriksson                        Wolfgang Demski

Individuellt:
1. Siawnsch Saadat, Väst-Tyskland
2. Hans-Jürgen Caspar, Väst-Tyskland
3. Anders Markie, Sverige
    Volcker Riemann, Väst-Tyskland

Fighting spirit: Johan Appelberg

Arrangör: SBF Kendosektionen?

Referens: Budo-Sport nr 4 1972; Nihon Budo Dec 1972; Nihon Kendo Shinbun nr 261

1973

5 juni Gyllene Templet

Lagtävling:

  1. Stockholms Studenters BK
  2. Södra JK
  3. Budkwai & Lidingö BK

Individuell tävling:

  1. Anders Markie, SSBK
  2. Leif Hurtig, SSBK
  3. Hans Södergren, Södra JK & Tommy Wallin, Södra JK

Arrangör: Södra JK?

Referens: Södra JK nr x 1973

1974

Xx yyyyyy                                   Kumanda Cup I ???                 

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Leif Hurtig, SSBK
  3. Anders Markie, SSBK & Hans Södergren, Södra JK

Arrangör: ?

1974-06-xx Stadsmatch Stockholm-Berlin

Referens:  Budo-Sport Nr 3-4 1974

12 oktober                                Gyllene templet                      

  1. SSBK
  2. Södra JK
  3. Budokwai & Järfälla BK

Arrangör: ?

Referens: Södra JK nr x 1972

12 oktober                                Individuellt SM                        

  1. Hans Södergren, Södra JK
  2. Johan Appelberg, SSBK
  3. Peter Johansson, Järfälla BK & Madeleine Schelin, SSBK

 Arrangör: ?

Referens: Budo-Sport nr 3-4 1974; Södra JK nr x 1972

1975

24 maj                                        Individuellt SM                        

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Lars Gillegård, Södra JK
  3. Leif Hurtig, SSBK & Hans Södergren, Södra JK

Fighting spirit: Douglas von Sandor

Arrangör: ?

Referens: Budo-Sport 1975 nr 3

Xx juni???                                  Kumanda Cup 1?                    

  1. Peter Johansson, Järfälla BK
  2. Roland Laurent, Budokwai
  3. Johan Appelberg, SSBK & Madeleine Schelin, Budokwai                                 

Arrangör: Järfälla BK

Referens: Budo-Sport 1975 nr 3

Xx yyyyyy                                   Gyllene templet                      

  1. SSBK
  2. Södra JK
  3. Lidingö BK

Arrangör: ?

Xx yyyyyyyyy                             Kumanda Cup                          

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Roland Laurent, ?
  3. Leif Hurtig, SSBK & Lars Gillegård, Södra JK

Arrangör: ?

5 december                             Kumanda Cup 4                       

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Roland Laurent, Budokwai
  3. Anders Markie, SSBK & Madeleine Schelin, SSBK

Arrangör: SSBK

Referens: Budo-Sport 1975 nr 6

1976

7 februari                                 Kumanda Cup I 1976                    

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Peter Johansson, Budokwai
  3. Anders Markie & Douglas von Sandor, SSBK

Arrangör: Budokwai

24 februari                               Budokwai Klubbmästerskap

  1. Kjell Söderström
  2. Roland Andersson
  3. Peter Johansson

Fighting spirit pris: H Johansson

Arrangör: Budokwai

xx yyyyyyy                                 Kumanda Cup II                       

  1. Hans Södergren, Södra JK
  2. Peter Johansson, Budokwai

8 maj                                          SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters BK
  2. Södra JK lag 1
  3. Budokwai

Individuellt:

  1. Johan Appelberg, SSBK
  2. Anders Markie, SSBK
  3. Hans Södergren, Södra JK & Douglas von Sandor, SSBK

Bästa fighting spirit: Roland Eriksson, Södra JK

Fighting spirit: Roland Andersson och Kjell Söderström, Budokwai samt
Lars Gillegård och Björn Wahlberg, Södra JK

Arrangör: Södra JK

Referens: Kendo-Nytt 1976-06; Södra Budo Nytt nr 1976

9 oktober Stadsmatch Malmö – Stockholm

5 manna lag – alla mot alla

Malmö – Stockholm 6 – 17

Arrangör: Malmö Kendoklubb

27 november                            Kumanda Cup                          

  1. Roland Laurent, Budokwai
  2. Kjell Söderström, Budokwai

Arrangör: Budokwai

1977

22 februari                                Budokwai Klubbmästerskap 

  1. Kjell Söderström
  2. Roland Andersson
  3. Ulf Hällström

Fighting spirit: Magnus Hörkeby

Domare: Johan Appelberg och Anders Markie

Arrangör: Budokwai

Xx yyyyyy                                   Kumanda Cup                          

  1. Roland Laurent, Budokwai
  2. Kjell Söderström, Budokwai

Arrangör: ?

13 maj                                        Kumanda Cup                          

  1. Johan Appelberg, SSBK

NB: Johan Appelberg vinner för färde gången och därmed också pokalen.
Tävlingen Kumanda Cup upphör därmed.

Arrangör: SSBK

5 november                              SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters BK
  2. Södra JK
  3. Budokwai

Individuellt:

  1. Leif Hurtig, SSBK
  2. Kjell Söderström, Budokwai
  3. Hans Lundberg, Budokwai & Hans Södergren, Södra JK

Arrangör: Malmö KK

Referens: Kendo-Nytt nr 1 1978

1978

14 oktober                                SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters BK lag 1
  2. Saltsjö KK
  3. GAK Enighet

Individuellt:

  1. Douglas von Sandor, SSBK
  2. Hans Lundberg, Budokwai
  3. Roland Andersson, Saltsjö KK & Kiyohisa Yonetake, SSBK

Arrangör: Wernamo BK

Referens: Kendo-Nytt 1978–10; Budo-Sport nr 5 1978

21 december                             Jul Cup                                      

Grupp A:

  1. Hans Södergren, Södra
  2. Leif Hurtig, SSIF
  3. Douglas von Sandor, SSIF

Grupp B:

  1. Christer Bülow, Saltsjö KK
  2. Lennart Ringdahl, Budokwai
  3. Åke Svensson, ?

Arrangör: SSIF

1979

19 maj                                        Saltsjö Kendo Cup                   

  1. Leif Svensson sr, GAK Enighet
  2. Roland Laurent, SSIF
  3. Leif Hurtig, SSIF & Roland Andersson, SSIF

Domare:
Johan Appelberg, Anders Markie och Kjell Söderström

Arrangör: Saltsjö Kendoklubb

13 oktober                                SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters IF lag 1
  2. GAK Enighet
  3. Stockholms Studenters IF lag 2

Individuellt:

  1. Douglas von Sandor, SSIF
  2. Hans Södergren, Södra JK
  3. Leif Hurtig, SSIF & Roland Laurent, SSIF

Fighting spirit: Leif Svensson jr

Arrangör: Budokwai

Referens: Kendo-Nytt 1979–11

30 november                            Budokwai Klubbmästerskap 

  1. Hans Lundberg
  2. Erik Wahlberg
  3. Robert Sjöberg

Fighting spirit: Fredrik Norberg, Budokwai

Arrangör: Budokwai

14 december                            Julcup                                        

1. Leif Svensson sr, GAK Enighet

A-grupp                                              

B-grupp
1. Peter Schmitt, Saltsjö KK

Arrangör: SSIF

1980

26 februari                                Saltsjö KK Klubbmästerskap 

  1. Peter Schmitt
  2. Tomas Schmitt
  3. Christer Bülow

Arrangör: Saltsjö Kendoklubb

27 april                                       Saltsjö Kendo Cup                   

  1. Hans Lundberg, Budokwai
  2. Peter Schmitt, Saltsjö KK
  3. Christer Bülow, Saltsjö KK

Domare: Kjell Söderström och Ulf Hällström

Arrangör: Saltsjö Kendoklubb

23 maj                                        Vår Cupen                                

  1. Roland Laurent, SSIF
  2. Leif Hurtig, SSIF
  3. Hans Lundberg, Budokwai
    Leif Svensson sr, GAK Enighet

Fighting spirit: Leif Svensson sr, GAK Enighet

Domare:
Johan Appelberg, Anders Markie och Kinichi Kamiyasu

Arrangör: SSIF

Slutställning                              Kendoligan 1979–1980          

  1. SSIF
  2. Budokwai
  3. Saltsjö KK

Bäste kendoka: Leif Hurtig, SSIF

Arrangör: Respektive förening

13 september                           SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters IF
  2. GAK Enighet lag 1
  3. Saltsjö KK

Individuellt:

  1. Johan Appelberg, SSIF
  2. Douglas von Sandor, SSIF
  3. Hans Lundberg, Budokwai & Leif Svensson jr, GAK Enighet

Fighting spirit: Leif Svensson jr

Arrangör: GAK Enighet

Referens: Kendo-Nytt 1980-10

19 november                            Budokwai Klubbmästerskap 

  1. Hans Lundberg
  2. Per Flood
  3. Robert Sjöberg

Arrangör: Budokwai

29 november                            DM Stockholm                         

Lag:
1. SSIF
2. Saltsjö KK
3. Budokwai

Individuellt:
1. Leif Hurtig, SSIF
2. Roland Laurent, SSIF
3. Ulf Hällström, Saltsjö KK
    Peter Schmitt, Saltsjö KK

Fighting spirit: Ulf Hällström

Domare:
Johan Appelberg, Kinichi Kamiyasu, Kjell Söderström och
Robert von Sandor

Arrangör:  Budokwai

12 december                            Julcup                                        

A-grupp                            

1. Leif Hurtig, SSIF
2. Xxxxx Yyyyy
3. Hans Lundberg & Xxxxx Yyyyy

A-grupp                                             

1. Olof Svedberg, SSIF

Domare:
Johan Appelberg, Anders Markie och Kinichi Kamiyasu

Arrangör: SSIF

1981

22 maj                                        Vår Cupen                                

  1. Roland Laurent, SSIF
  2. Hans Lundberg, Budokwai
  3. Lars Kumlin, SSIF
    Mike Henry, Budokwai

Fighting spirit: Mike Henry, Budokwai

Domare:
Johan Appelberg, Robert von Sandor och Aoki-sensei

Arrangör: SSIF

Slutställning                              Kendoligan 1980-1981           

  1. SSIF Leif
  2. SSIF Douglas
  3. Budokwai
  4. Saltsjö KK

Bäste kendoka:

  1. Roland Laurent, SSIF
  2. Leif Hurtig, SSIF
  3. Hans Lundberg, Budokwai

Arrangör: Respektive förening

24 oktober                                SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters IF
  2. GAK Enighet
  3. Budokwai lag 2

Individuellt:

  1. Douglas von Sandor, SSIF
  2. Hans Lundberg, Budokwai
  3. Roland Laurent, SSIF & Leif Hurtig, SSIF

Arrangör: Budokwai

Referens: Kendo-Nytt 1981-12

11 december                            Julcup                                        

  1. Leif Hurtig, SSIF
  2. Leif Svensson jr, GAK Enighet

Arrangör: SSIF

16 december                            Budokwai Klubbmästerskap 

  1. Mike Henry
  2. Magnus Hedström
  3. Per Bjerlow

Arrangör: Budokwai

1982

14 maj                                        Vår Cupen                                

Arrangör: SSIF

3 november                              SM                                             

Lag:

  1. Stockholms Studenters IF lag 1
  2. Budokwai
  3. GAK Enighet

Individuellt:

  1. Leif Svensson sr
  2. Roland Laurent, SSIF
  3. Douglas von Sandor, SSIF & Hans Lundberg, Budokwai

Fighting spirit: Per Bjerlow, Budokwai

Bäste debutant: Mats Wahlqvist, SSIF

Domare: Johan Appelberg, Anders Markie och Robert von Sandor

Arr: Fisksätra Budo Atlet

Referens: Kendo-Nytt 1983-01

17 december                           Julcup                  

A-grupp

1. Roland Laurent, SSIF
2. Kazuo Yamazaki, SSIF
3. Lars Gillegård & Hans Lundberg

B-grupp

1. Mats Wahlqvist, SSIF
2. Sven Keski-Seppälä, Budokwai
3. Roger Undhagen, Budokwai & Göran Westerberg, SSIF

Fighting spirit: Per Bjerlow, Budokwai

Domare:
Johan Appelberg, Anders Markie och Kjell Söderström

Arrangör: SSIF

Källa: SSIF Nyhetsbrev 1982-12

1983

26 mars                                      Låddan Cup                              

Arrangör: GAK Enighet

28 maj                                        SM

Lag:

  1. Stockholms Studenters IF
  2. GAK Enighet Lag 1
  3. GAK Enighet lag 2

Individuellt:

  1. Leif Svensson jr, GAK Enighet
  2. Hans Lundberg, Budokwai
  3. Leif Svensson sr, GAK Enighet & Peter Schmitt, Saltsjö KK

Referens: Kendo & Kenjutsu 1983-06-14

Arrangör: GAK Enighet

21 december                            Klubbmästerskap[1]                  

  1. Kazou Yamazaki, SSIF
  2. Sven Keski-Seppälä, Budokwai
  3. Akio Sato, Budokwai
  4. Kaj Berglund, Budokwai

Domare:
Hans Lundberg och Per Bjerlow

Arrangör: Budokwai

[1] Denna gång en öppen tävling.

16 december                            Julcup                                        

A-grupp                                      

1. Roland Laurent, SSIF
2. Per Bjerlow, Budokwai

B-grupp

1. Akio Sato, Budokwai

Arrangör: SSIF

1984

Xx yyyyy                                     Låddan Cup                              

Arrangör: GAK Enighet

28 april                                       SM                                             

Lag – Japanske Ambassadörens Cup-Ambassador Cup[1]:

  1. GAK Enighet lag 1
  2. Budokwai lag 1
  3. Stockholm Studenters IF

Individuellt:

  1. Leif Svensson jr, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, Budokwai
  3. Leif Svensson sr, GAK Enighet & Peter Schmitt, Saltsjö KK                                

Fighting spirit: Terje Andersen, GAK Enighet                                     

Bäste debutant: Björn Falkeval, Saltsjö KK                                

Arrangör: SSIF

Referens: Kendo-Nytt 1984–10; Kendo o Kenjutsu 1984-05-31

[1] En vandringspokal för lagtävlingen donerades av den japanske ambassadören.

14 december                            Julcup                                        

  1. ?
  2. Katsuya Kodama, GAK Enighet

Arrangör: SSIF

1985

2 februari                                     Låddan Cup                              

Arrangör: GAK Enighet

  1. Leif Svensson sr, GAK Enighet
  2. Leif Svensson jr, GAK Enighet
  3. Mats Wahlqvist, SSIF

Domare: Hans Lundberg & Per Flood

Referens: Låddan Cup 1985

16 mars                                      SM Lag                                          

”Den japanska ambassadörens cup/Ambassador Cup”

  1. GAK Enighet lag 1
  2. Budokwai lag 1
  3. SSIF lag 1

Fighting Spirit:
Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
Lars Fredriksson, Väsby KK

Arrangör: Budokwai

Referens: Kendo-Nytt 1985–02

Slutställning                              Kendoligan 1984–1985          

  1. Budokwai
  2. Södra BK
  3. Väsby KK
  4. SSIF
  5. Saltsjö KK

Bäste kendoka:

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Lars Lindin, Budokwai
  3. Per Bjerlow, Budokwai

Arrangör: Respektive förening

19 oktober                                SM Individuellt                        

  1. Hans Lundberg, Vällingby KK
  2. Roland Laurent, SSIF
  3. Per Bjerlow, Välingby KK & Terje Andersen, GAK Enighet

 Arrangör: GAK Enighet                                                  

Referens: 1985–11 European Kendo Newsletter – SBF Kendosektionen

6 december                               Jul Cup                                      

Grupp A:

  1. Hans Lundberg, Vällingby KK
  2. Terje Andersen, GAK Enighet

Fighting spirit: Johan Holmström, Vällingby KK

Grupp B:

  1. Jens Danielsson, Vällingby KK
  2. Xxxx xxxxxx
  3. Sven Isaksson, Vällingby KK

Fighting spirit: Sakura Watanabe, Vällingby KK

Arrangör: SSIF

1986

7 februari                                  Låddan Cup                              

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Katsuya Kodama, GAK Enighet
  3. Leif Svensson jr, GAK Enighet & Mats Wahlqvist, SSIF

Fighting spirit pris: Jens Nilsson, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

15 mars                                      SM Lag                                      

”Den japanska ambassadörens cup/Ambassador Cup”

  1. GAK Enighet lag 1
  2. Södra BK lag 1
  3. SSIF

Arr: Södra BK

Referens: Budo nr 4 1986; Södra JK nr x 1986

29 mars                                      AEgg Cuppen                           

  1. Hans Lundberg, Vällingby KK
  2. Takao Momiyama, ?
  3. Roland Laurent, SSIF & Lars Fredriksson, Väsby KK

Arrangör: Väsby KK

18 april                                       Göteborg Cup                          

  1. Takao Momiyama, Södra BK
  2. Hans Södergren, Södra BK
  3. Lars Nöremark, GAK Enighet & Kurt van den Wijngard, Oslo Budokwai

Fighting spirit: Espen Arnevik, Oslo Budokwai

Arrangör: Göteborg KK

16 augusti                                  Göteborg Open                       

1.  Hans Lundberg, Vällingby KK
2. Roland Laurent, SSIF
3. Anders Törnkvist, Göteborgs KK

Fighting spirit: Robert Remnås, Göteborgs KK

Arrangör: Göteborg KK

7 september                             Regina pokalen                        

Arrangör: Vällingby KK

13 september                           Stadsmatch

Berlin – Stockholm 5-2

Malmö-Berlin 3-4

Stockholm-Malmö 5-2

  1. S Gauss, Berlin
  2. Terje Andersen, GAK Enighet
  3. Kinichi Kamiyasu, SSIF & Leif Svensson jr, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

18 oktober                                SM Individuellt                        

  1. Kinichi Kamiyasu, SSIF
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Takao Momiyama, Södra BK & Mats Wahlqvist, SSIF

Fighting spirit: Anders Johansson, GAK Enighet

Arrangör: Väsby KK

Referens: Budo 1986 nr 5 s 10

12 december                            Jul Cup                                      

  1. Leif Svensson jr, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Espen Arnevik, Oslo Budokwai & Hans Södergren, Södra BK

Referens: Budo nr 6 1986

Arrangör: SSIF

1987

21 februari                                Sugo Cup                                  

  1. Jens Nilsson, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Peter Wahlberg, Södra BK

Arrangör: GAK Enighet

18 april                                       AEgg-cupen                              

  1. Per Bjerlow, Vällingby KK
  2. Kinichi Kamiyasu, SSIF
  3. Roland Laurent, SSIF & Hans Lundberg, Vällingby KK

Arrangör: Väsby KK

21 augusti                                  Göteborg Open                       

  1. Roland Laurent, SSIF
  2. Hans Lundberg, Vällingby KK

Arrangör: Göteborg KK

6 september                             Regina Pokalen                        

Arrangör: Vällingby KK

17 oktober                                SM Lag

”Den japanska ambassadörens cup/Ambassador Cup”

  1. GAK Enighet lag 1
  2. SSIF
  3. Vällingby KK lag 1

Arrangör: Göteborgs KK

18 oktober                                SM Individuellt                        

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Roland Laurent, SSIF & Kinichi Kamiyasu, SSIF

Arrangör: Göteborgs KK

11 december                            Jul Cup                                      

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Dong-Soo Kang, Södra BK

Fighting spirit: Anders Törnkvist

Arrangör: SSIF

1988

13 februari                                Sugo Cup                                  

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Anders Edring, GAK Enighet
  3. Kent Bjursten, Göteborg KK & Mikael Skovgård, Danmark

Fighting spirit: Terje Andersen, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

5-6 mars                                    Stockholm Kendo Open         

3-manna lag:

2. Väsby KK (P Flood, L Fredriksson, A Dahlback)

Arrangör: Komaki Iai-Kendoförening

12 mars                                      Klubbmästerskap                     

  1. Per Bjerlow
  2. Kjell Söderström
  3. Hans Lundberg & Sven Keski-Seppälä

Arrangör: Vällingby KK

2 april                                         AEgg Cup                                  

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Hans Lundberg, Vällingby KK
  3. Jens Nilsson, GAK Enighet & Leif Svensson jr, GAK Enighet

Arrangör: Väsby KK

23 april                                       Göteborg Cup                          

  1. Anders Törnqvist, Göteborg KK
  2. Lars Nöremark, GAK Enighet
  3. J-E Öhm, ? & Kent Bjursten, Göteborg KK

Arrangör: Göteborg KK

13 augusti?                                Göteborg Open                       

Herrar:

  1. Per Bjerlow, Vällingby KK
  2. Hans Lundberg, Vällingby KK
  3. Tomas Andersson, Götha KK & Kent Bjursten, Götha KK

Damer:

  1. Solveig Svanholm, Göteborg KK
  2. Iia Fehrm Schlichter, Södra BK
  3. Mikaela Wollin, Södra BK & Gunilla Hansson, Vällingby KK

Arrangör: Göteborg KK

10 september                           Regina pokalen                        

Arrangör: Vällingby KK

15 oktober                                SM Lag

  1. GAK Enighet lag 1
  2. SSIF
  3. GAK Enighet lag 2

Fighting spirit: Jens Nilsson

Arrangör: GAK Enighet

16 oktober                                SM Individuellt

  1. Per Bjerlow, Vällingby KK
  2. Leif Svensson sr, GAK Enighet
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Jens Nilsson, GAK Enighet

Fighting spirit: Ren Watanabe

Arrangör: GAK Enighet

5 november Ada Cup

  1. Solveig Swanholm, Göteborg KK
  2. Eva Carlsson, Göteborg KK

Arrangör: Göteborg KK

9 december                               Jul Cup                                      

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Hans Lundberg, Vällingby KK
  3. Per Bjerlow, Vällingby KK & Mats Wahlqvist, SSIF

Arrangör: SSIF

1989

14 Januari                                  Göteborg Cup

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Leif Svensson jr, GAK Enighet
  3. Hans Lundberg, Vällingby KK & Mats Wahlqvist, SSIF

Fighting spirit: Haruhiko Terao, Göteborgs KK

Arrangör: Göteborg KK

11 februari                                Sugo Cup                                  

  1. Haruhiko Terao, Göteborgs KK
  2. Mats Wahlqvist, SSIF
  3. Leif Svensson sr, GAK Enighet & Terje Andersen, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

4 mars                                        AEgg Cup                                  

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Per Bjerlow, Välling KK
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Hans Södergren, Södra BK

Arrangör: Väsby KK

20-21 maj                                  Stockholm Kendo Open         

Dan-klass

  1. Seuchi Abe, UK
  2. Thomas Andersson, Ghöta
  3. Lars Fredriksson, Väsby

Kyu-klass

  1. Paul Strehlenert, SSIF
  2. Harry Reinikainen, Väsby
  3. Johan Blad, Göteborg

Lag:

  1. Mumeishi Kendo, UK
  2. Ghöta Kendoklubb
  3. Göteborg Kendoklubb

Arrangör: ?

19 augusti                                Göteborg Open

Herrar:

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Anders Törnqvist, Göteborg KK & Kent Bjursten, Göteborg KK

Damer:

  1. Gunilla Hansson, Vällingby KK
  2. Solweig Svanholm, Göteborg KK

Old boys:

  1. Lars Nöremark, GAK Enighet
  2. Jan Frisk, Göteborg KK

Arrangör: Göteborg KK

9-10 september?                     Regina Pokalen                        

Arr: Vällingby KK

25 november                            SM Lag                                      

  1. GAK Enighet lag 1
  2. SSIF
  3. GAK Enighet lag 2

Arr: Vällingby KK

26 november                            SM Individuellt                        

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, SSIF
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Leif Svensson jr, GAK Enighet

Arr: Vällingby KK

9 december                               Jul Cup

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Terje Andersen, GAK Enighet
  3. A Kustoz, Polen

Arrangör: SSIF

1990

13 januari                                  Göteborg Cup                          

  1. Per Bjerlow, Välling KK
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Mats Wahlqvist, SSIF

Arrangör: Göteborg KK

11 februari                              Sugo Cup                                  

  1. Haruhiko Terao, Göteborg KK
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Denny Sternad, GAK Enighet & Terje Andersen, GAK Enighet

Arr: GAK Enighet

31 mars                                      Aegg Cup

  1. Paul Strehlenert, FSKA
  2. Takao Momiyama, ?
  3. Paul Lee, ?

Arrangör: Väsby KK

12 maj                                        Stockholm Kendo Open         

Lagtävling:

  1. SSIF
  2. Södra BK lag 1
  3. Vällingby KK lag 1

12 maj Stockholm Iaido Open

  1. Jhonny Martina, Shinken
  2. Stefan Sauk, Stockholm???
  3. Tommy Stignor, Shinken

13 maj                                        Stockholm Kendo Open         

Öppen klass:

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Hans Södergren, Södra BK

Damer:

  1. Iia Fehrm Schlichter, Södra IK
  2. Anna Stone, England
  3. Nina Parikka, Finland

Arr: Komaki Iai-Kendoförening

Xx augusti?                                Göteborg Open                       

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Haruhiko Terao, Göteborg KK & Anders Törnqvist, Göteborg KK

Arr: Göteborg KK

Xx oktober?                               SM Lag

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA
  3. GAK Enighet lag 2

Arrangör: Göteborg KK

Xx oktober?                               SM Individuellt

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Mats Wahlqvist, FSKA

Arr: Göteborg KK

Xx december                             Jul Cup

  1. Mats Wahlqvist, SSIF
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Jens Nilsson, GK Enighet & Denny Sternad, GAK Enighet

Arrangör: FSKA

1991

12 januari                                 Göteborg Cup

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Denny Sternad, GAK Enighet
  3. Anders Törnqvist, Göteborg KK & Björn Gustavsson, GAK Enighet

Arrangör: Göteborg KK

9 februari                               Sugo Cup

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Jens Nilsson, GK Enighet & Leif Svensson jr, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

4 maj Nybörjartävling

Rei

  1. Tomas Axelsson, Uddevalla KK

Stora menhugg

  1. Tomas Axelsson, Uddevalla KK

Kirikaeshi

  1. Johan Mäkelä, Göteborgs KK
  2. John Gunnarsson, Göteborgs KK

Individuellt

  1. Peter Olofsson, Uddevalla KK
  2. Tomas Axelsson, Uddevalla KK
  3. Mikael Spång, Uddevalla KK

Arrangör: Uddevalla KK

11-12 maj                                      Stockholm Kendo Open         

Dan-klass:

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Peder Krebs, Södra BK & Kazou Yamazaki, FSKA

Kyu-klass:

  1. Krister Dahlström, Lidingö BK
  2. Åke Holmberg, FSKA
  3. Marcos Gonzalez, FSKA & Ronny Hortlund, FSKA

Lagtävling:

  1. FSKA lag 4
  2. Komaki Iai Kendo
  3. FSKA lag 3

Arrangör: Komaki Iai-Kendoförening, Södra BK & FSKA

7 september Regina Pokalen

???????

Xx yyyy                                       SM Lag

  1. FSKA
  2. GAK Enighet lag 1
  3. GAK Enighet lag 2

Arrangör: Linköping

Xx yyyyy                                     SM Individuellt                        

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Denny Sternad, GAK Enighet
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Joakim Strömsnäs, GAK Enighet

Arrangör: Linköping

Xx yyyy                                       Jul Cup                                      

  1. Jens Nilsson, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Mats Wahlqvist, SSIF & Takao Momiyama, ?

Arrangör: FSKA

1992

xx yyyuyyy                                 Göteborg Cup                          

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Anders Törnqvist, Göteborg KK

Arrangör: Göteborg KK

8 februari                                  Sugo Cup

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Denny Sternad, GAK Enighet
  3. Jens Nilsson, GK Enighet & Per Bjerlow, Välling KK

Arr: GAK Enighet

5 september                             Regina Pokalen                         

Arrangör: FSKA

26 september                           Stadsmatch

  1. GAK Enighet
  2. Berlin
  3. FSKA

Arrangör: GAK Enighet

7 november                              SM Lag

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. FSKA lag 2

Uddevala KK

Arrangör: ?

Referens. FSKA medlemsblad 1992–12

8 november                              SM Individuellt

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Terje Andersen, GAK Enighet

Arrangör: ?

Referens. FSKA medlemsblad 1992-12

12 december                            Jul Cup

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Per Bjerlow, FSKA & Björn Gustavsson, GAK Enighet

Arrangör: FSKA

1993

13 februari                                Sugo Cup

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Mats Wahlqvist, FSKA & Jens Nilsson, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

4 september                             Regina Pokalen

Arrangör: FSKA

16 oktober                                DM Kendo Stockholm            

Arrangör: ?

30 oktober                                SM Lag

  1. FSKA lag 1
  2. GAK Enighet lag 1
  3. FSKA lag 2 & Uddevalla KK

Arrangör: FSKA

31 oktober                                SM Individuellt

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Per Bjerlow, FSKA

Arrangör: FSKA

11 december                             Jul Cup

Grupp A:

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Mats Wahlqvist, FSKA

Arrangör: FSKA

1994

22 januari                                  Göteborg Cup

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Hans Lundberg, FSKA
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Björn Gustavsson, GAK Enighet

Fighting spirit: Karolina Göransson, GAK Enighet

Sportmanship: Björn Gustavsson, GAK Enighet

Arr: Göteborg KK?

12 februari                                Sugo Cup                                  

A-grupp:

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Christoffer Halla, FSKA

Arr: GAK Enighet

10 september                           Regina Pokalen                        

Arrangör: FSKA

8 oktober                                   DM Kendo Stockholm            

  1. Mikael Joelsson, FSKA
  2. Sven Isaksson, FSKA
  3. Jun Yamazaki, FSKA

Arr: Stockholms Budoförbund

29 oktober                                SM Lag

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. Mifune BK & Uddevalla KK

Arrangör: Uppsala KK

30 oktober                                SM Individuellt

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist. FSKA
  3. Per Bjerlow, FSKA & Terje Andersen, GAK Enighet

Arrangör: Uppsala KK

10 december                            Jul Cup

Grupp A:

  1. Per Bjerlow, FSKA
  2. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  3. Mats Wahlqvist, FSKA & Joakim Strömsnäs, GAK Enighet

Grupp B:

  1. Johan Bondefelt, FSKA

Arrangör: FSKA

1995

21 januari                                  Göteborg Cup                          

Arrangör: Göteborg KK

18 februari                                Sugo Cup

Grupp A:

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Joakim Strömsnäs, GAK Enighet

Damer:

  1. Miyuki Nakamura, FSKA
  2. Solweig Svanholm, Göteborg KK
  3. Karolina Göransson, GAK Enighet & Miae Waern, GAK Enighet

B-grupp:

  1. Roger Bergström, GAK Enighet
  2. Fredrik Skott, Göteborg KK
  3. Daniel Wentzel, Mifune BK & Maria Lager, GAK Enighet

Fighting spirit: Maria Lager, GAK Enighet

Arrangör: GAK Enighet

9 september                             Regina Pokalen                        

Arrangör: FSKA

7-8 Oktober Nordiska Mästerskapen

Inställt pga kommunalstrejk.

4 november                              SM Lag & Individuellt

Lag:

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. Mifune BK & Uddevalla KK

Individuellt:

  1. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  2. Terje Andersen, GAK Enighet
  3. Mats Wahlqvist, FSKA & Joakim Strömsnäs, GAK Enighet

Arrangör: Uddevalla KK

9 december                               Jul Cup

Grupp A:

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Per Bjerlow, FSKA & Björn Gustavsson, GAK Enighet

Arrangör: FSKA

1996

3 februari                                  Sugo Cup

A-grupp

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Stage, Köpenhamn

B-grupp

  1. Martin Tranders, Köpenhamn
  2. Nils Björkegård, FSKA
  3. Helland, Oslo & Sjöstrand, FSKA

Damer

  1. Kei Odagawa, Berlin
  2. Solveig Svanholm, Göteborg KK
  3. Hagene, Oslo

Old Boys:

  1. Hans Lundberg, FSKA
  2. Hylla, Berlin
  3. Yamamoto, Köpenhamn

Arrangör: GAK Enighet

2 mars                                        Norrlandsmästerskap            

Lag

  1. Umeå KK lag 2
  2. Shimbukan lag 1

Individuellt

  1. Peter Strehlenert, Umeå KK
  2. Stefan Sandström, Umeå KK
  3. Johan Thomas, Umeå KK & ???

Arrangör: Umeå Kendoklubb

10 mars Göteborg Cup

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Joakim Håhl, Mifune & Björn Gustavsson, GAK Enighet

9 november                              SM Lag

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. Mifune BK & Göteborg Götha KK

Arrangör: GAK Enighet

10 november                            SM Individuellt

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Gustav Strandell, FSKA

Arrangör: GAK Enighet

7 december                               Jul Cup

Arrangör: FSKA

1997

9 februari Sugo Cup

A-grupp

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Terje Andersen, GAK Enighet
  3. Martin Stage, Danmark & Mats Wahlqvist, FSKA

B-grupp

  1. Carl Emander, GAK Enighet
  2. Lars Gustafsson, GAK Enighet

Damer

  1. Cecillia Wettre, Norge
  2. Karolina Göransson, GAK Enighet

10 april Juniorcupen

  1. Joakim Håhl, Mifune
  2. Nicke Rydgren, Mifune
  3. Christoffer Lernö KFUK-KFUM Uppsala Kendo & Henrik Johansson, Wäsby Kendoförening

25 oktober                                SM Lag & Individuellt

Lag:

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. Mifune BK & Uppsala KK

Individuellt:

  1. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  2. Nicke Rydgren, FSKA
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet & Mats Wahlqvist, FSKA

Arrangör: Uppsala Kendoklubb

13 december                            Jul Cup                                      

Arrangör: FSKA

1998

31 januari                                  Sugo Cup

Grupp A

  1. Mats Walqvist, FSKA
  2. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Walter Hylla, Berlin & Y Hamano, FSKA

Grupp B

  1. Aasheim, Oslo
  2. Wallin, GAK Enighet
  3. Mekras, GAK Enighet & Persson, GAK Enighet

Damer

  1. Kumi Sato, Mifune BK
  2. Wettre, Oslo

Old boys

  1. Hans Lundberg, FSKA
  2. Inoue, Köpenhamn

Arrangör: GAK Enighet

7 mars                                        Göteborg Cup

  1. Björn Gustavsson, GAK enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Y Hamano, FSKA & Anders Törnqvist, Uddevalla KK

Arrangör: Göteborg-Götha KK

2 maj                                          Juniorcupen

  1. Nicke Rydgren, FSKA
  2. Kumi Sato, Mifune BK
  3. Hisaya Tomori, Umeå KK

Fighting spirit: Lars Gustafsson, GAK Enighet

Arrangör: Uppsala KK & Wäsby KK

5 september                             Regina Pokalen                        

Arrangör: FSKA

12 december                            SM Lag

  1. GAK Enighet
  2. FSKA lag 1
  3. Wäsby KK lag 1 & FSKA lag 2

Arrangör: FSKA

13 december                            SM Individuellt                        

  1. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Edde Johansson, Shimbukan & Nicke Rydgren, FSKA

Arrangör: FSKA

1999

6 februari                               Sugo Cup                                  

Grupp A

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Mats Wahlqvist, FSKA
  3. Robert Harris, FSKA & Björn Gustavsson, GAK Enighet

Gupp B

  1. ?
  2. ?
  3. Jonas Hedberg, GAK Enighet & ?

Damer

  1. ?
  2. ?
  3. ? & ?

Arrangör: GAK Enighet

6 mars                                        Göteborg Cup                          
Arrangör: Göteborg-Götha KK

1 maj                                          Juniorcupen                             

Arrangör: Wäsby KK

4 november                                       SM Lag                                      

  1. GAK Enighet lag 1
  2. FSKA lag 1
  3. FSKA lag 2 & Uddevalla KK lag 1

Arrangör: Uddevalla KK

5 november                                       SM Individuellt                        

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Björn Gustavsson, GAK Enighet & Nils Björkegård, FSKA

Arrangör: Uddevalla KK

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *