Tävlingar utanför Sverige

Inofficiella EM 1967

När: 1967-01-15 Plats: Bryssel, Belgien

Individuellt:

1. Robert von Sandor
2. Allan Törner

Deltagare:

Robert von Sandor

Allan Törner

Referens: Judo-Sport nr 1 1967

1st Japan Air Lines Open European Yudansha Kendo Taikai

När: 1968-11-02 Plats: Ashby-de-la-Zouche, Coalville, UK

Deltagare:

Johan Appelberg

Anders Markie

Referens: Anders Markie

2nd Japan Air Lines Open European Yudansha Kendo Taikai

När: 1969-09-13                                Plats: London, UK

Kyu-klassen:

3. Johan Apelberg

Delegationsledare: Robert von Sandor

Tränare:  Akio Watanabe

Deltagare:

Johan Appelberg -Semifinal kyu-klassen

Anders Markie – Utslagen i andra omgången kyu-klassen

Referens: Svenska Budoförbundets Årsberättelse 1970     

First world kendo championships (1WKC)

Första världsmästerskapen i kendo.

När: 1970-04-03–10                        Plats: Tokyo, Japan

Lag:                                    

Sverige-Japan 0–5; Sverige-Korea 0–5;

Individuellt:

?

Delegationsledare:  Robert von Sandor

Lagledare:  Göran Stangel

Deltagare:

Robert von Sandor

Johan Appelberg

Solveig Malmkvist

Leif Thiman

Björn Wahlberg

Referens: Svenska Budoförbundets Årsberättelse 1970

R.A. Lidstone Memorial

När: 1972-04-29 Plats:

????

Referens:  Budo-Sport nr 1 1972

4th Japan Air Lines Open European Yudansha Kendo Taikai

När: 1971-11-13 Plats: Brighton, UK

Fighting spirit pris: Johan Appelberg

Deltagare:

Johan Appelberg – Utslagen i andra omgången

Roland Eriksson – Utslagen i andra omgången

Anders Markie – Utslagen i andra omgången

Leif Hurtig – Utslagen i första omgången

Referens: Judo magazine December? 1971

Second World Kendo Championships (2WKC)

Andra världsmästerskapen i kendo.

När: 1973-04-08–15 Plats: San Francisco/Los Angeles, USA

Delegationsledare:  Robert von Sandor

Deltagare:                      

Robert von Sandor – goodwill ???

Douglas von Sandor –  goodwill ???

Landskamp Väst-Tyskland – Sverige

När: 1973-10-20                                Plats: Berlin, Väst-Tyskland

Lag:

Sverige-Väst-Tyskland 1–4

Individuellt:

2. Leif Hurtig
4. Anders Markie

Delegationsledare:  Robert von Sandor

Deltagare:

Leif Hurtig – Final                               

Anders Markie – Semifinal                         

Roland Eriksson

Roland Laurent

Torsten Ryman                        

Referens:  Budo-Sport nr 3 1973; Södra JK nr 4? 1973

First European Kendo Championships (1EKC)

Första europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1974-04-09                                Plats: Milton Keynes, UK

Lag:                                     

Sverige-England 2–2;
NB: Oavgjort efter 5 matcher, Ippon Shobu mellan Ander Markie och John Howell som vinner.
Sverige-Frankrike förlust i match om 3e pris

Fighting spirit pris: Leif Hurtig

Individuellt:

3. Anders Markie

Delegationsledare: Robert von Sandor

Tränare:  Masakazu Kurihara

Deltagare:

Anders Markie – Semifinal

Roland Laurent – Vann 2 matcher

Torsten Ryman: – Vann 2 matcher

Lars Kumlin

Leif Hurtig

Roland Eriksson

Referens:  Budo-Sport Nr 2 1974

Stadsmatch Stockholm-Berlin????

1974-06-xx

Referens:  Budo-Sport Nr 3-4 1974

Kendo-VM för barn och ungdom

När: 1974-08-xx                                Plats: Tokyo, Japan

Delegationsledare: Robert von Sandor

Deltagare:

Douglas von Sandor               

Peter Johansson

Palle von Huth

Lennart Andrén

Referens: Budo-Sport nr 1 1974

Lidstone Memorial Taikai

När:1975-05-10                                Plats: London, UK

Individuell kyutävling:                                    

2. Lars Gillegård, Södra JK
4. Hans Södergren, Södra JK

Referens:  Budo-Sport nr 3 1975; Södra JK nr 3 1975

Third World Kendo Championships (3WKC)

Tredje världsmästerskapen i kendo.

När: 1976-04-14–18                         Plats: Milton Keynes, GB

Lag:                                     
Pool: Sverige-Schweiz 3–2; Sverige-Taiwan 0–2 (NB: Taiwan blev delad 3a)
Fighting Spirit till Anders Markie (Lag)

Delegationsledare: Robert von Sandor

Tränare:  Masakazu Kurihara

Deltagare:

Johan Appelberg – Lag; Utslagen i andra omgången; 2a 1-2Dan Goodwill

Kjell Söderström – Utslagen i första omgången  

Roland Andersson – Utslagen i första omgången

Lars Gillegård – Lag; Utslagen i första omgången

Roland Laurent – Lag; Utslagen i första omgången

Anders Markie – Lag; Utslagen i första omgången

Madeleine Schelin – Utslagen i första omgången

Leif Hurtig – Lag

Douglas von Sandor – 3a ungdom goodwill matcher

Referens:  Kendo-Nytt 1976–06; Kendo-Nytt 1976–08; Södra Budo Nytt nr 1976;

Second European Kendo Championships (2EKC)

Andra europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1977-04-09                                Plats: Bryssel, Belgien

Pool: Sverige-Väst-Tyskland 1–4; Sverige-England 1–4

Delegationsledare:  Robert von Sandor

Tränare:   Satoshi Tsuchiya

Deltagare:

Lars Gillegård  – Åttondelsfinal

Leif Hurtig – Åttondelsfinal

Roland Laurent – Åttondelsfinal

Anders Markie  – Åttondelsfinal

Kjell Söderström – Åttondelsfinal

Douglas von Sandor – Utslagen i första omgången

Madeleine Schelin – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo-Nytt 1977–04

Kendo-VM för barn och ungdom

När: 1977-07-31                                Plats: Tokyo, Japan

Delegationsledare:  Robert von Sandor

Deltagare:

Richard Rosén – Kvartsfinal

Patrik Rygert

Chrisiter Bülow

Referens:  Budo-Sport nr 6 1977

Third European Kendo Championships (3EKC)

Tredje europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1978-04-08—09                       Plats: Chambéry, Frankrike

Lag:

Pool: Sverige-Frankrike 1–4; Sverige-Holland 4–0

Individuellt:

Fighting spirit pris: Douglas von Sandor

Delegationsledare: Robert von Sandor

Deltagare:

Douglas von Sandor – Kvartsfinal

Roland Laurent – Åttondelsfinal

Leif Svensson  sr – Åttondelsfinal

Gerry Fjellberg – Utslagen i första omgången

Ulf Hällström – Utslagen i första omgången

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo-Nytt 1978–05 nr 2; Budo-Sport nr 2 1978

Fourth World Kendo Championships (4WKC)

Tredje världsmästerskapen i kendo.

När: 1979-08-04–05                         Plats: Sapporo, Japan

Lag:                                     

Pool: Sverige – Belgien 5–0; Sverige – Spanien 5–0
Slutspel: Sverige – USA 0–5 (kvartsfinal)
Fighting spirit pris: Leif Svensson sr

Individuellt:

Alla svenskar mötte motståndare som gick vidare till kvarts- eller semifinal.

Delegationsledare: Robert von Sandor

Lagledare:  Kjell Lindhberg

Deltagare:

Leif Hurtig – Utslagen i första omgången

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Roland Laurent – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  jr – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  sr – Utslagen i första omgången

Roland Andersson – Utslagen i första omgången

Douglas von Sandor – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo-Nytt 1979–09; Kendo & Kenjutsu 1979-10-22;
Kendo & Kenjutsu 1980-09-06

Kendo-VM för barn och ungdom

När: 1980-08-10                                Plats: Honolulu, Hawaii, USA

Delegationsledare: Kjell Söderström

Deltagare:

Mike Henry                              

Per Bökman

Christer Bülow

Referens: Kendo-Nytt Oktober 1980

Fourth European Kendo Championships (4EKC)

Fjärde europeiskamästerskapen i kendo[1].

När: 1981-04-18—19                       Plats: Väst-Berlin, Västtyskland

Lag:                                     

Pool: Sverige-Italien 3–2; Sverige-England 2–3

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Ulf Hällström

Tränare: Shin Aoki

Deltagare:

Leif Svensson  sr  – Åttondelsfinal?

Hans Lundberg – Åttondelsfinal?

J Appelberg

Leif Hurtig

Roland Laurent

Leif Svensson  jr

Roland Andersson

Torsten Ryman

Referens: Kendo-Nytt 1981–06

[1] 1980 hölls inget mästerskap då tilltänkta arrangörslandet Italien kastat in handsken på grund av interna bråk.

Fifth World Kendo Championships (5WKC)

Femte världsmästerskapen i kendo.

När: 1982-07-31—08-01                  Plats: Sao Paolo, Brasilien

Lag:                                     

Pool: Sverige-Mexico 4–1; Sverige-Hawaii 0–5;
Sverige-Väst-Tyskland 1–4

Delegationsledare: Hans Lundberg

Tränare:  Johan Appelberg

IKF delegat: Robert von Sandor

Deltagare:

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  sr – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  jr – Utslagen i första omgången

Lars Gillegård – Utslagen i första omgången

Peter Schmitt – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo-Nytt 1982–09; Kendo & Kenjutsu 1982-08-03;

Fifth European Kendo Championships (5EKC)

Femte europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1983-04-02—03                       Plats: Chambéry, Frankrike

Delegationsledare: Hans Lundberg

Tränare: Masahiro Konno

Deltagare:

Per Bjerlow – Utslagen i andra omgången

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Referens:  Kendo & Kenjutsu 1983-04-09

Sixth European Kendo Championships (6EKC)

Sjätte europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1984-05-19—20                       Plats: Bryssel, Belgien

Lag:                                     

Pool: Sverige-Väst-Tyskland 2–3; Sverige-Schweiz 1–4

Delegationsledare: Hans Lundberg

Tränare:   Tsutomu Kumanda

SBF representant:  Stefan Stenudd

Team members:

Leif Svensson  sr  – Utslagen i andra omgången

Mats Wahlqvist – Utslagen i andra omgången[1]

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Per Bjerlow – Utslagen i första omgången

Terje Andersen – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  jr – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo & Kenjutsu 1984-05-31

[1] Inlottad på kvalplats till första omgången, vann den matchen men förlorade nästa på samma nivå som första omgången för övriga svenskar.

Sixth World Kendo Championships (6WKC)

Sjätte världsmästerskapen i kendo.

När: 1985-04-13—14 Plats: Paris, Frankrike

Lag:                                     

Pool: Sverige-Hong Kong 4–1; Sverige – Nya Zeeland 4–1;
Sverige-Schweiz 2–3
Slutspel: Sverige-Frankrike 1–4
Fighting spirit pris: Hans Lundberg

Delegationsledare: Stefan Stenudd

Lagledare: Per Flood

Tränare:  Masakazu Kurihara

EKF representant: Kjell Lindbergh

Deltagare:

Per Bjerlow  – Sextondelsfinal

Mats Wahlqvist – Utslagen i andra omgången

Terje Andersen – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  sr – Utslagen i första omgången

Peter Schmitt – Utslagen i första omgången

Leif Svensson  jr  -Utslagen i första omgången

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Referens: Kendo-Nytt 1985–05 nr 2; Kendo & Kenjutsu 1985–05;
1985-11 European Kendo Newsletter – SBF Kendosektionen

Oslo Open

När: 1985-05-25                                Plats: Oslo, Norge

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Per Bjerlow, Vällingby KK
  3. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet

Kan-geiko

När: 1985-12-26—30                       Plats: Berlin, Väst-Tyskland

Dan-klassen:

3. Terje Andersen, GAK Malmö

Referens: Budo nr 1 1986

Seventh European Kendo Championships (7EKC)

Sjunde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1986-04-19—20                       Plats: London, UK

Lag:                                     

Pool: Sverige-Frankrike förlust; Sverige-Belgien vinst;
Slutspel: Sverige-Holland förlust

Individuellt:

Endast två vidare från första omgången individuellt

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Per Flood

Tränare: Roland Laurent

EKF representant: Kjell Lindbergh

Team members:

Terje Andersen                       

Leif Svensson  sr

Joakim Strömsnäs

Roland Laurent

Leif Svensson  jr

Hans Lundberg – Utslagen i första omgången

Mats Wahlqvist

Anders Johansson

Lars Fredriksson

Hans Södergren

Referens: 1986-06-22 Analys av Kendo EM i London – SBF Kendosektionen

Oslo Open

När: 1986-05-17                                Plats: Oslo, Norge

A-klassen:                                   

2. Terje Andersen, GAK Malmö

B-klassen:

2. Mikael Hultqvist, Göteborg KK
3. Ren Watanabe, Vällingby KK

Referens:                                   Budo nr 3 1985

Eighth European Kendo Championships (8EKC)

Åttonde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1987-04-25—26                       Plats: Malmö, Sverige

Lag:                                     

Pool: Sverige- Schweiz 2–3; Sverige-Norge 5–0
Slutspel: Sverige-Västtyskland 1–4
Fighting spirit pris: Per Bjerlow (lag & individuellt)

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Jens Nilsson

Tränare: Mitsuro Sekine

EKF representant: Kjell Lindbergh

Deltagare

Per Bjerlow – Kvartsfinal

Leif Svensson  jr – Utslagen i andra omgången

Anders Johansson – Utslagen i andra omgången

Leif Svensson  sr – Utslagen i första omgången

Joakim Strömsnäs – Utslagen i första omgången

Kent Bjursten – Utslagen i första omgången

Roland Laurent – Utslagen i första omgången

Referens:  

Oslo Open

När: 1987-05-??                                Plats: Oslo, Norge

  1. Per Bjerlow, Vällingby KK
  2. Terje Andersen, GAK Enighet

Seventh World Kendo Championships (7WKC)

Sjunde världsmästerskapen i kendo.

När: 1988-05-28—29                       Plats: Seoul, Sydkorea

Lag:                                     

Pool: Sverige-Spanien 3–1; Sverige-Brasilien 1–3

Individuellt:

Fighting spirit pris: Mats Wahlqvist

Delegationsledare: Carlos Martinez

Lagledare: Alf Dahlback

Deltagare:

Joakim Strömsnäs

Anders Törnqvist

Per Bjerlow

Leif Svensson  jr

Hans Lundberg                        

Ann-Caroline Kjellgren

Peter Schmitt 

Dong-Soo Kang

Peter Schmitt 

Ren Watanabe – Goodwill tävling

Referens: Svärdsbladet 1988–09 nr 4

Oslo Open

När: 1988-06-18                                Plats: Oslo, Norge

  1. Joakim Strömsnäs, GAK Enighet
  2. Anders Edring, GAK Enighet
  3. Akinori Imamura, Väsby KK & Kazou Yamazaki, SSIF

Fighting spirit: Björn Gustavsson

Nineth European Kendo Championships (9EKC)

Nionde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1989-03-25—26                       Plats: Amsterdam, Holland

Lag:                                     

Pool:, Sverige-Ungern 5-0;  Sverige-Österrike 4-1; Sverige-Tyskland 1-4
Slutspel: Sverige-Holland 3-2; Sverige-Polen 3-2; Sverige-Frankrike 3-2
Lag-guld för Sverige

Individuellt:

2. Per Bjerlow    

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Alf Dahlback

Tränare – herrar: Leif Svensson jr

Tränare – damer: Mikaela Wollin

Deltagare:

Herrar

Per Bjerlow – Final

Mats Wahlqvist – Kvartsfinal

Björn Gustavsson – Utslagen i andra omgången

Jens Nilsson sr – Utslagen i andra omgången

Joakim Strömsnäs – Utslagen i första omgången

Kent Bjursten – Utslagen i första omgången

Anders Edring  (fd. Johansson) – Utslagen i första omgången

Damer

Lia Fehrm-Slichter – Utslagen i första omgången

Gunilla Hansson – Utslagen i första omgången

Solveig Svanholm – Utslagen i första omgången

Referens:

Oslo Open

När: 1989-05-13                                Plats: Oslo, Norge

  1. Mats Wahlqvist, FSKA
  2. Per Bjerlow, FSKA
  3. Terje Andersen, GAK Enighet & Roland Laurent, Göteborg KK?

Landskamp Sverige mot Norge

När: 1990-04-09 Plats: Malmö

Resultat: 5-1

Deltagare:

Björn Gustavsson

Per Bjerlow

Tenth European Kendo Championships (10EKC)

Tionde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1990-04-10—15                       Plats: Berlin, Tyskland

Results:

Vinst mot Spanien och Jugoslavien sedan förlust mot Holland

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Alf Dahlback

Tränare:  Leif Svensson jr

Deltagare:

Herrar

Mats Wahlqvist

Björn Gustavsson

Joakim Strömsnäs – Kvartsfinal

Per Bjerlow

Denny Sternad

Paul Strehlenert

Damer

Mikaela Wollin

I.F. Schlichter

Solveig Svanholm

Referens: 

Oslo Open

När: 1990-05-??                                Plats: Oslo, Norge

  1. Haruhiko Terao, Göteborg KK?
  2. Terje Andersen, GAK Enighet

European Cup for teams

När: 1990-10-20 Plats: Bryssel, Belgien

  1. GAK Enighet , Sverige 7 points
  2. Zurich, Schweiz 6 points
  3. Milano, Italien 3 points

Deltagare:

Leif Svensson jr

Björn Gustavsson

Joakim Strömsnäs

Terje Andersen

Jens Nilsson

Referens: Sydsvenskan 1990-10-21

1st International Naginata Friendship Tournament

När: 1990-12-09 Plats: Tokyo, Japan

Resultat:

Lag

Sverige-Japan 0-3; Sverige-Holland 1-2

Fighting spirit: Gunilla Hansson

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Deltagare:

Gunilla Hansson

Ann-Caroline Lundberg

Hans Lundberg

Coupe Tokunaga

När: 1991-01-13 Plats: Paris, Frankrike

3. Hans Lundberg, CEPESJA

Eighth World Kendo Championships (8WKC)

Åttonde världsmästerskapen i kendo.

När: 1991-06-29–30                                 Plats: Toronto, Kanada

Delegationsledare: Kjell Söderström

Lagledare: Alf Dahlback                     

Tränare: Leif Svensson jr

Deltagare:

Mats Wahlqvist

Björn Gustavsson

Joakim Strömsnäs

Jens Nilsson sr

Per Bjerlow

Referens:

Zurich Cup

När: 1991-05-05 Plats: Zurich, Schweiz

Tremannalag

  1. GAK Enighet (J Strömsnäs, B Gustavsson, J Nilsson)
  2. Polish joint team
  3. Nurnberg, Tyskland

Oslo Open

När: 1991-05-18                                Plats: Oslo, Norge

  1. Terje Andersen, GAK Enighet
  2. Denny Sternad, GAK Enighet
  3. Anders Törnqvist, Uddevalla KK

European Cup for teams

När: 1991-11-2? Plats: Gent, Belgien

GAK-Berlin 2-1; GAK-London 3-2; GAK-Gent 5-0;

  1. GAK Enighet
  2. Berlin, Tyskland
  3. London, UK

Deltagare:

Terje Andersen

Dennis Augustsson

Björn Gustavsson

Jens Nilsson

Joakim Strömsnäs

Eleventh European Kendo Championships (11EKC)

Elfte europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1992-04-17–19                                 Plats: Barcelona, Spanien

Lag:                                     

2. Sverige

Sverige-Norge 4-0; Sverige-Polen 4-1; Sverige-Tyskland 4-1; Sverige-Belgien 4-1; Sverige-Frankrike 1-4

Individuellt:

3. Mats Wahlqvist

Delegationsledare: 

Lagledare:                       

Tränare – herrar:  Leif Svensson jr

Team coach – damer:            

Team members:

Mats Wahlqvist – Semifinal

Björn Gustavsson – Andra omgången

Joakim Strömsnäs – Tredje omgången

Per Bjerlow

Paul Strehlenert

Jens Nilsson sr – Kvartsfinal

Christoffer Halla

Referens: 

2nd International Naginata Friendship Tournament

När: 1992-06-21 Plats: Paris, Frankrike

Resultat:

Lag

Sverige-Japan 0-2; Sverige-Frankrike 1-2

Fighting spirit: Hans Lundberg

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Deltagare:

Gunilla Hansson

Ann-Caroline Lundberg

Hans Lundberg

Scandinavian Open

När: 1992-12-07–08? Plats: Helsingfors, Finland

Individuellt

  1. Björn Gustavsson, GAK Enighet
  2. Jokim Strömsnäs, GAK Enighet
  3. Akinori Imamura, FSKA

Lag

2. GAK Enighet

Twelfth European Kendo Championships (12EKC)

Tolfte europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1993-04-10—11                       Plats: Åbo, Finland

Lag:                                     
Pool: Sverige-Holland 4-0; Sverige-Polen 2-0;
Slutspel: Sverige-England 2-2; Sverige-Belgien 5-0; 
Sverige-Frankrike 1-3

2. Sverige

Individuellt:

  1. Mats Wahlqvist

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Lagledare:                        –

Tränare – herrar:               Leif Svensson jr

Team coach – damer:            

Team members:

Mats Wahlqvist – Final

Björn Gustavsson

 Joakim Strömsnäs

Per Bjerlow

Jens Nilsson sr

Gustav Strandell

Referens:

Nineth World Kendo Championships (9WKC)

Nionde världsmästerskapen i kendo.

När: 1994-04-08—10                       Plats: Paris, Frankrike

Lag:                                   

Pool: Sverige-Ungern 3–2; Sverige-Sydafrika 5-0
Slutspel: Sverige-Frankrike 1-4
Fighting spirit pris: Mats Wahlqvist

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Lagledare: Miyuki Nakamura

Tränare: Hans Lundberg

Deltagare:

Mats Wahlqvist

Björn Gustavsson

Joakim Strömsnäs

Patrick Biro

Joakim Håhl

Jens Nilsson sr

C Halla

Referens: 

First Nordic Kendo Championships (1NKM)

Första Nordiska Mästerskapen i Kendo.

När: 1994-10-01—02                       Plats: Stockholm, Sverige

Lag:                                     

Herrar: Sverige-Norge 4–0; Sverige-Finland 2–2; Finland-Norge 5-0

Herrar: 2. Sverige
Damer: 2. Sverige

Individuellt:

Herrar

2. Björn Gustavsson
3. Per Bjerlow

Damer

2. Solveig Svanholm

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Lagledare: Miyuki Nakamura

Tränare: Leif Svensson jr[1]

Deltagare:

Herrar

Björn Gustavsson – Final

Per Bjerlow – Semifinal

Gustav Strandell – Kvartsfinal

Patrick Biro – Kvartsfinal

Mats Wahlqvist – Åttondelsfinal

Joakim Håhl – Åttondelsfinal

Jens Nilsson – Utslagen i första omgången

Tomas Axelsson -Utslagen i första omgången

Andreas Malm – Utslagen i första omgången

Joakim Strömsnäs – Utslagen i första omgången

Daniel Albrektsson – Utslagen i första omgången

Hans Molander – Utslagen i första omgången

Damer

Solveig Svanholm

Helena Börjesson

Karolina Göransson – Final

Referens: 

[1] Hoppade in i stället för Hans Lundberg på grund av sjukdom.

Thirteenth European Kendo Championships (13EKC)

Trettonde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1995-04-21—23                       Plats: Glasgow, UK

Lag:                                     

Pool: Sverige-Österrike 2–3; Sverige-Italien 2–1[1]

Delegationsledare: Gunilla Hansson

Lagledare: Lars Lindin

Tränare: Hans Lundberg

Deltagare:

Herrar

Joakim Strömsnäs – Åttondelsfinal

Mats Wahlqvist – Sextondelsfinal

Björn Gustavsson – Utslagen i andra omgången  

Per Bjerlow – Utslagen i andra omgången

Jens Nilsson jr – Utslagen i andra omgången

Patrick Biro – Utslagen i första omgången

Damer

Karolina Göransson – Utslagen i andra omgången

Solveigh Svanholm – Utslagen i andra omgången

Referens: 1995-08-30 Rapport från EM i Glasgow 1995 – SBF Kendosektionen

[1] Avgjordes i 4-pool. Italien tog bronsmedalj.

Fourteenth European Kendo Championships (14EKC)

Fjortonde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1996-04-19—21                       Plats: Miskolc, Ungern

Lag:                                     

Pool: Sverige-Österrike 2–3; Sverige-Italien 2–1

Individuellt:

3. Mats Wahlqvist

Delegationsledare: Lars Lindin

Lagledare: Miyuki Nakamura

Tränare: Hans Lundberg

Deltagare:

Herrar

Mats Wahlqvist – Semifinal

Björn Gustavsson – Åttondelsfinal

Joakim Strömsnäs – Sextondelsfinal

Jens Nilsson jr – Utslagen i andra omgången

Gustav Strandell – Utslagen i andra omgången

Patrick Biro – Utslagen i första omgången

Joakim Håhl – Utslagen i första omgången

Damer

Karolina Göransson – Utslagen i första omgången

Monika Dolfin – Utslagen i första omgången

Referens: 1996-08-15 EM 1996 rapport – SBF Kendosektionen

Tenth World Kendo Championships (9WKC)

Tionde världsmästerskapen i kendo.

När: 1997-03-29—30                       Plats:Kyoto, Japan

Lag B-gruppen:

Pool: Sverige-Norge vinst, Sverige-Schweiz vinst
Slutspel: Sverige-Belgien 3–1; Sverige-Hong Kong 4–0;Sverige-Italien 3–1; Final: Sverige-Ungern 1–4

2. Sverige

Delegationsledare: Lars Lindin

Lagledare: Miyuki Nakamura

Tränare: Hans Lundberg

Deltagare:

Joakim Strömsnäs – Sextondelsfinal

Mats Wahlqvist – Utslagen i andra omgången

Björn Gustavsson – Utslagen i första omgången

Patrick Biro – Utslagen i första omgången

Nicke Rydgren – Utslagen i första omgången

Richard Almstedt – Lag

Göran Westerberg – Lag

Referens: 

Fifteenth European Kendo Championships (15EKC)

Femtonde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1998-04-10—12                       Plats: Basel, Schweiz

Lag:                                     
Pool: Sverige-Spanien förlust; Sverige-Ungern 1–2[1]

Delegationsledare:             

Lagledare: Miyuki Nakamura

Team coach: Robert Harris

Deltagare:

Mats Wahlqvist- Kvartsfinal

Björn Gustavsson – Åttondelsfinal

Joakim Strömsnäs – Sextondelsfinal

Patrick Biro – Sextondelsfinal

Joakim Håhl – Utslagen i andra omgången

Nicke Rydgren – Utslagen i första omgången

Lars Gustavsson – Utslagen i första omgången

Referens:

[1] NB: Ungern slutade 2a och Spanien 3a.

Sixteenth European Kendo Championships (16EKC)

Sextonde europeiskamästerskapen i kendo.

När: 1999-04-16–18                         Plats: Lourdes, Frankrike

Lag:                                     

Kvartsfinal: Sverige-Holland 2–3

Individuellt:

3. Björn Gustavsson

Delegationsledare:  Lars Lindin

Tränare: Robert Harris

Deltagare:

Mats Wahlqvist

Björn Gustavsson

Joakim Strömsnäs

Jun Yamazaki

Nicke Rydgren

Joakim Håhl

Referens: 

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *